Dnia 30 listopada w Starostwie Powiatowym w Olsztynie starszy specjalista w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Olsztynie Agnieszka Wobolewicz, przeprowadziła szkolenie nt. „Zasobów Informacyjnych Statystyki Publicznej”. Szkolenie dotyczyło rozwijania praktycznych umiejętności wyszukiwania informacji oraz danych statystycznych zamieszczonych w portalu GUS. Podczas 3-godzinnego spotkania omówiono: Dziedzinowe Bazy Wiedzy, Bank Danych Lokalnych, Atlas Regionów, System Monitorowania Rozwoju STRATEG, Bazę Demografia, Portal Geostatystyczny oraz System Informacji Skierowującej. Uczestników szkolenia zapoznano z możliwościami generowania raportów służących do analizy zjawisk społeczno-gospodarczych powiatu oraz wizualizacji danych w formie tabel, map i wykresów. Spotkanie było również okazją do promocji i popularyzacji statystyki publicznej oraz przybliżenia oferty wydawniczej Urzędu Statystycznego w Olsztynie.
W listopadzie w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie kontynuowano szkolenia skierowane do studentów i kadry naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Spotkania miały formę warsztatów, umożliwiających, w praktyczny sposób, poznanie zasobów informacyjnych statystyki, ze szczególnym uwzględnieniem Banku Danych Lokalnych, Dziedzinowych Baz Wiedzy oraz Portalu Geostatystycznego. W spotkaniach prowadzonych przez pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych, wzięło udział 9 dwudziestoosobowych grup z Wydziału Nauk Ekonomicznych, Wydziału Nauk o Środowisku, Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa.
W dniach 19 i 20 listopada w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie zostały zorganizowane szkolenia dotyczące funkcjonalności i użyteczności Portalu Geostatystycznego - interaktywnej platformy do prezentacji danych statystycznych w ujęciu przestrzennym. W szkoleniu wzięły udział 32 osoby reprezentujące administrację publiczną, studentów oraz kadrę naukowo-dydaktyczną olsztyńskich szkół wyższych. Projekt jest współfinansowany przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. 7. Oś Priorytetowa: Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji.
Urząd Statystyczny w Olsztynie odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie. W trakcie zajęć prowadzonych przez panią Agnieszkę Zapolską, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych dzieci wysłuchały bajki o GUSiu, zdobyły podstawową wiedzę statystyczną oraz poznały tajniki zawodu statystyka. Mali uczestnicy spotkania spróbowali swoich sił w liczeniu i korzystając z możliwości portalu edukacyjnego GUS oraz gier edukacyjnych na udostępnionych stanowiskach komputerowych przeprowadzali m.in. Mały Spis. Spotkanie zakończyło się wręczeniem odznak „Młody Statystyk” oraz upominków.
W październiku w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie rozpoczął się cykl szkoleń poświęconych zasobom informacyjnym statystyki, ze szczególnym uwzględnieniem Banku Danych Lokalnych oraz Portalu Geostatystycznego. W październiku w spotkaniach prowadzonych przez panią Małgorzatę Wilczopolską, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych, brali udział studenci Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
W Urzędzie Statystycznym w Olsztynie w miesiącach sierpień-październik przeprowadzono 5 edycji szkoleń na temat „Praktycznego Wykorzystania Zasobów Informacyjnych Statystyki Publicznej”. Uczestnikami szkoleń byli pracownicy administracji rządowej oraz samorządowej. Zajęcia w formie warsztatów komputerowych miały na celu wzmocnienie wsparcia informacyjnego administracji publicznej w procesie zarządzania i planowania strategicznego. Szkolenia dotyczyły rozwijania praktycznych umiejętności wyszukiwania informacji oraz danych statystycznych zamieszczonych w portalu Głównego Urzędu Statystycznego. Podczas 4-godzinnych zajęć prowadzonych przez Panią Agnieszkę Wobolewicz – pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych omówiono sposoby korzystania z Portalu Informacyjnego GUS oraz przeprowadzono zajęcia praktyczne w formie warsztatów komputerowych. Uczestnicy szkolenia doskonalili swoje umiejętności praktyczne wykonując ćwiczenia z zakresu Dziedzinowych Baz Wiedzy, Banku Danych Lokalnych, Bazy Demografia, Systemu Monitorowania Rozwoju STRATEG, Portalu Geostatystycznego oraz Systemu Informacji Skierowującej.
27 maja oraz 3 czerwca 2015 r. w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie przeprowadzono warsztaty dla studentów Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Podczas zajęć, prowadzonych przez pracowników Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych: Elżbietę Lorek, Małgorzatę Wilczopolską i Agnieszkę Wobolewicz, omówiono sposoby korzystania z Banku Danych Lokalnych, Bazy Demografia oraz zaprezentowano narzędzie do przestrzennej wizualizacji danych statystycznych – Portal Geostatystyczny. Studenci zapoznali się z zasobami Portalu oraz pozyskali wiedzę nt. jego funkcjonalności oraz zdobyli praktyczne umiejętności w zakresie generowania danych statystycznych w dostępnych formach graficznej prezentacji.
Z okazji Dnia Dziecka Urząd Statystyczny w Olsztynie odwiedziły dzieci z Przedszkola Niepublicznego Tempoo oraz pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 30. W czasie zajęć prowadzonych przez panią Agnieszkę Zapolską, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych, dzieci wysłuchały bajki o dzielnym Gusiu, zdobyły podstawową wiedzę statystyczną, nauczyły się tworzyć wykresy, a także poznały tajniki zawodu statystyka. Mali uczestnicy spotkania korzystając z możliwości portalu edukacyjnego przeprowadzili na stanowiskach komputerowych swój własny Mały Spis. Spotkanie zakończyło się wręczeniem odznak „Młody Statystyk” oraz upominków.
Urząd Statystyczny w Olsztynie gościł również uczniów z Gimnazjum nr 5 w Olsztynie. Młodzież z wielkim zainteresowaniem obejrzała film „95 lat GUS” następnie zapoznała się z działalnością Urzędu Statystycznego w Olsztynie oraz poznała społeczno-ekonomiczne funkcje statystyki publicznej. Uczniowie mieli również okazję aby obejrzeć roczniki statystyczne z lat 50, 70 i porównać je z najnowszymi publikacjami. Spotkanie zakończyło się wręczeniem upominków.
Na zaproszenie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie starszy specjalista Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych Joanna Balcerzak-Kalata przeprowadziła w dniu 20 maja 2015 r. w auli kongresowej Centrum Konferencyjnego UWM wykład otwarty „Rynek pracy w badaniach statystycznych”. Celem wykładu było przedstawienie podstawowych informacji dotyczących badań statystycznych, zwłaszcza rynku pracy, wskazanie źródeł danych, a także wyników badań na przykładzie zjawisk zachodzących na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ludzi młodych. Poruszono tematykę aktywności ekonomicznej ludności, zatrudnienia, bezrobocia, wysokości i struktury wynagrodzeń, a także dojazdów do pracy, zasięgu pracy nierejestrowanej, różnic w sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy, kosztów pracy, popytu na pracę oraz wskaźników jakości pracy. W wykładzie uczestniczyło ok. 160 osób, głównie studentów Wydziału Prawa i Administracji UWM.
W związku z przypadającym 9 marca Dniem Statystyki Polskiej Urząd Statystyczny w Olsztynie zorganizował Dni Otwarte,
w ramach których odbyły się:
Wykład w Rotary Club Olsztyn, który poprowadził pan Marek Morze, dyrektor Urzędu Statystycznego w Olsztynie. W swoim wystąpieniu pan M. Morze nawiązał do historii statystyki, poinformował o pierwszych spisach ludności na świecie i w Polsce oraz przedstawił wiele interesujących informacji dotyczących życia społecznego i gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego.
Cykl spotkań z dziećmi z olsztyńskich przedszkoli miejskich (przedszkola nr 2, 12, 19 i 29) łącznie sto przedszkolaków). W czasie zajęć prowadzonych przez panią Agnieszkę Zapolską, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych, dzieci zdobyły podstawową wiedzę statystyczną, a także poznały tajniki zawodu statystyka. Mali uczestnicy spotkania spróbowali swoich sił w liczeniu i korzystając z możliwości portalu edukacyjnego GUS oraz gier edukacyjnych na udostępnionych stanowiskach komputerowych przeprowadzali m.in. Mini Spis. Spotkanie zakończyło się wręczeniem odznak „Młody Statystyk” oraz upominków.
Cykl szkoleń studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w formie warsztatów, poświęconych zasobom informacyjnym statystyki publicznej. Podczas warsztatów prowadzonych przez panią Małgorzatę Wilczopolską, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych, zaprezentowano zakres danych, którymi dysponuje statystyka publiczna oraz przedstawiono możliwości korzystania z tych danych. Szczególną uwagę zwrócono na zasoby i możliwości generowania danych z Banku Danych Lokalnych. Do końca marca w warsztatach uczestniczy łącznie 11 grup studentów (ok. 200 osób) wraz z opiekunami naukowymi. Z uwagi na ogromne zainteresowanie środowiska akademickiego kolejna edycja warsztatów odbywać się będzie w kwietniu i maju b.r., a następne w późniejszych terminach.
Wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku pt. „Warunki życia w województwie warmińsko-mazurskim. Jak żyje się osobom starszym?”, który poprowadziła pani Elżbieta Lorek, kierownik Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych. W ramach wykładu seniorzy mieli możliwość zapoznania się m.in. z informacjami dotyczącymi: sytuacji demograficznej województwa, dochodów i wydatków gospodarstw domowych, wysokością emerytur, rent, korzystania przez osoby starsze z opieki medycznej, udziału osób starszych w kulturze.
W dniach 21 i 28 lutego 2015 r. w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie odbyły się warsztaty pt. „Statystycznie mówiąc czyli skąd wiadomo ilu jest ludzi na świecie?”, a naszymi słuchaczami byli studenci Uniwersytetu Dzieci.
Spotkania z dziećmi poprowadzili w sali szkoleniowej Urzędu pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych. W związku z dużym zainteresowaniem zajęciami warsztaty odbywały się w formie spotkań z 20 osobowymi grupami. W sumie gościliśmy 160 osób w wieku 8-12 lat.
Głównym celem warsztatów było:
- przedstawienie statystyki publicznej,
- przedstawienie zawodu statystyka,
- zdobycie podstawowej wiedzy statystycznej,
- omówienie tajemnicy statystycznej,
- zapoznanie studentów z wybranymi danymi statystycznymi.
W pierwszej części spotkania pracownicy WMOBR przedstawili podstawowe informacje w formie prezentacji. W drugiej części warsztatów uczestnicy spotkania z radością skorzystali z możliwości Portalu edukacyjnego GUS oraz gier edukacyjnych i na udostępnionych stanowiskach komputerowych przeprowadzali m.in. Mały Spis.
Podczas zajęć panowała twórcza atmosfera – studenci Uniwersytetu Dzieci bardzo aktywnie brali udział w warsztatach. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał upominek.
W dniu 14 stycznia 2015 r. w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie w ramach edukacji statystycznej gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych z Węgorzewa. Spotkanie z młodzieżą i opiekunami odbyło się w Informatorium Urzędu, a poprowadzili je pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych. W ramach szkolenia uczniowie zapoznali się z zakresem i możliwościami wykorzystania danych statystycznych znajdujących się na Portalu Informacyjnym GUS oraz US w Olsztynie.
Głównym celem spotkania było zapoznanie uczestników z:
- zadaniami i podstawami funkcjonowania statystyki publicznej,
- zasadami udostępniania danych,
- portalem statystyki publicznej,
- Bankiem Danych Lokalnych – metody generowania danych,
- tajemnicą statystyczną,
- procesem udostępniania danych przez Informatorium.
Szczególna uwaga została zwrócona na zaprezentowanie możliwości generowania danych z Banku Danych Lokalnych.
Szkolenia odbyły się w formie spotkań z 2 grupami 15 osobowymi.