Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Komunikat dotyczący podszywania się pod ankieterów statystyki publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
08.03.2024

Informujemy o trwającej kampanii phishingowej podszywającej się pod ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego. Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych. Ankieterzy nie pytają o dane dowodu osobistego, dane bankowe, nie zbierają pieniędzy i nie proszą o dokonanie jakiejkolwiek wpłaty na rachunek bankowy.
Kierując się troską o bezpieczeństwo respondentów informujemy o trwającej kampanii phishingowej podszywającej się pod ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego. Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji da-nych spisowych. Pamiętajmy, że ankieterzy nie pytają o dane dowodu osobistego, dane bankowe, nie zbierają pieniędzy i nie proszą o dokonanie jakiejkolwiek wpłaty na rachunek bankowy, nie pytają również o numer konta bankowego, zgromadzone oszczędności.
Informujemy, że ankieter dzwoniący w imieniu GUS, zobowiązany jest do podania imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej (na życzenie respondenta). W przypadku otrzymania telefonu od osoby przedstawiającej się jako ankieter realizujący badania statystyczne, respondent ma możliwość:
• sprawdzenia na stronie internetowej GUS czy aktualnie przeprowadzane jest badanie,
• zweryfikowania tożsamości ankietera za pomocą dedykowanej aplikacji lub dzwoniąc do urzędu statystycznego lub na Infolinię Statystyczną,
• umówić się na inny termin przeprowadzenia badania drogą telefoniczną,
• zażądać przeprowadzenia badania we własnym domu w ramach bezpośredniego kontaktu z ankieterem.
W ramach badań statystyki publicznej przeprowadzane są badania ankietowe dotyczące:
• badań społecznych,
• badań cen,
• badań rolnych.
Lista aktualnie trwających badań statystycznych znajduje się na witrynie GUS w zakładce „Badania Statystyczne”. Informacje o poszczególnych badaniach ankietowych znajdują się na stronie: badania-ankietowe.stat.gov.pl
Na witrynie GUS udostępniona została także aplikacja służąca do weryfikacji ankieterów dostępna w zakładce „Sprawdź tożsamość ankietera” https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/sprawdz-tozsamosc-ankietera. W celu weryfikacji ankietera należy podać jego imię, nazwisko oraz numer legitymacji. Tożsamość ankietera można również zweryfikować za pośrednictwem infolinii 22 279 99 99 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00.
Przypominamy, że w przypadku otrzymania podejrzanych SMS i rozmów telefonicznych można je zgłosić do CSIRT NASK w ramach strony internetowej „Zgłoś incydent”.

Do góry